Dotaz: Kdy je lepší na společnou dovolenou s partnerem vůbec neodjíždět?

V čase akutní krize, kdy oba partneři jsou ve fázi vzájemného obviňování, ztráty respektu, chutě domluvit se a naslouchat bude lepší termín dovolené posunout. Tehdy každý spíše potřebuje prostor i pro sebe, klid a možnost být sám. Přání, že dovolená může i v takovéto situaci pomoct, vyžaduje plné nasazení a chuť partnerů, kteří přijímají riziko, že tento plán nemusí vyjít. Čeká je místo dovolené intenzivní práce – na sobě a na vztahu – a s tím spojené vypětí.

Dotaz: Jak se na společnou dovolenou připravit už doma?

Dovolená by měla být o nových zážitcích, překvapení, uvolnění a pohodě. Připravit se můžeme důkladným poznáváním toho, co každý od dovolené očekává. Co chce a co nechce dělat, jaké má představy. Co je ochotný slevit a měnit a co ne, bez čeho by to už nebyla pro něj „dovolená“. Upřímnost je v této fázi nutnou podmínkou, vyhneme se překvapení a možné hádce z důvodů rozdílů a nedorozumění.

Společná dovolená bude vždy o domluvě a kompromisu, který děláme proto, abychom strávili čas s někým, koho máme rádi. Je ale důležité najít a obhájit si hranici, kdy už se kompromis mění na pouhé přizpůsobování. Pomůže nám poznávání sebe samého, porozumění druhému, schopnost prosadit své potřeby a umění vyjednávat s partnerem.

2015-04-27 13.26.09

Dotaz: Co dělat, když žena touží po tom ležet týden na pláži, kdežto muž chce cestovat a vyrazili spolu na dovolenou?

Tady asi selhala příprava. Možná žádná nebyla, nebo každý raději předstíral, že „mu to taky tak vyhovuje“. Akutní konflikt je potřebné otevřít, v žádném případě „nedusit v sobě“ a „nezatínat zuby, nutit se do něčeho, jenom aby byl klid“. Upřímně vyjádřit své zklamání, možná i naštvání a překvapení, že představy o společných chvilkách jsou odlišné. Jasně vyjádřit, co jsem schopný tolerovat, za jakých podmínek, jaký kompromis aktuálně dokážu udělat. Zajímat se a snažit se pochopit druhého a jeho důvody. Uvědomit si, že jsme na dovolené s partnerem, ne rodičem, který program a náplň zabezpečí a zorganizuje podle mě.

Toto nedorozumění po vychladnutí emocí a úspěšném zažehnání krize může přispět k lepšímu poznání partnerů.

Dotaz: Pomůže nastavení pravidel k tomu, abychom se na dovolené nepohádali?

V případě, že partneři znají „spouštěče“ hádek, když jsou doma, může být jedním z pravidel to, že tyto témata na dovolené vynechají. Je to signál, že je jim potřebné se ve vztahu věnovat jindy. Drobné neshody, trocha nepohodlí, příjemné i nepříjemné překvapení nebo obavy z neznámého, které se vyřeší na místě, k dovolené patří, a můžou naopak ukázat partnera v novém a zajímavém světle.

Přílišná snaha o perfektní dovolenou může být tudíž svazující a vést taky ke zklamání.

Dotaz: Jak napravit nepovedenou dovolenou po návratu domů?

Po návratu z takovéto dovolené bude důležité vyjádřit zklamání a ostatní emoce, které dovolená a konflikty na ní vyvolaly. Oprostit se od pocitu, že dovolenou „nám zkazil“ partner, ale přijmout svoji odpovědnost za vzniklé situace. Potřebné bude najít a probrat jednotlivé důvody, které pro každého partnera znamenaly zklamání.

Co bylo důležité pro jednoho, nemuselo být tak i pro druhého. Může se prohloubit vzájemné poznání, když dokážeme společně najít chyby a možnosti, aby „to příště bylo lepší“.

Dotaz: Může být zkažená dovolená důvodem k rozchodu?

Nepovedená dovolená může být důsledkem nebo naopak začátkem partnerské krize. Ta samozřejmě může vést i k rozchodu.

Bylo by ale zjednodušené vymlouvat se na tento „důvod“. Ten bude spíše v rozdílných názorech partnerů, neochotě naslouchat, dělat kompromisy, tolerovat se navzájem, absenci společných zájmů atd., dlouhodobé potlačování emocí a jejich výbuch na dovolené v plné síle.

 

 

Potřebujete odbornou pomoc?