I v měsíci listopad pokračovala moje spolupráce s novou seznamovací službou SET ME UP. Na jejich Facebook profilu se tentokrát objevily tyto příspěvky.

Set me up již brzy uvede tuto službu a pro ty, kteří se chtějí seznámit, vznikne další zajímavá možnost, jak najít vhodný protějšek.

Po seznámení často velmi brzy nastane fáze, že nejsme spokojeni a chceme partnera měnit, aby nám víc vyhovoval a choval se jinak.

Máme tendenci přehlížet, brát jako samozřejmost to, co běží hladce, co se nám na druhém líbí a co se nám ve vztahu daří. Spíše se soustředíme na to, co nám vadí a nevyhovuje. Nikoho změnit nemůžeme, posláním partnera není naplňovat naše představy. Každý pokus o takovou „změnu“ může mít odezvu. Partner i nás může začít kritizovat nebo ignorovat, projevovat svojí „nevoli“ a nechuť, zklamání z toho že pro nás není dostačující.

Jsou naše nároky splnitelné, nebo spíše přehnané? Často se stává, že partner nám zrcadlí stránku, kterou bychom měli silněji prožívat, projevovat, ale bojíme se jí, a tak nám „vadí“ u partnera. Sami jsme pak v obklíčení svého strachu z poznání vlastních limitů a nedokonalosti. Nespokojenost nás může dráždit a nabízet „rychlé a pohodlné řešení“ v tom, ať se mění okolí – partner.

Dotaz: Opakuji ve vztazích stále stejné chyby. Někdy už i dopředu vím, co se zase p….e. Kamarádi mi říkají, že to je tím, že všechno přeháním a vůbec nedokážu být v pohodě.

Někdy to, že se příliš snažíme přináší úplný opak. Vy dokonce už dopředu víte, že Vaše reakce a přílišná snaha nejsou konstruktivní. Za přeháněním a přílišnou aktivitou se často ukrývá naše vlastní nejistota a obavy z toho, jak naše nedostatky přijme okolí. Strach z toho, že Vás partnerka po seznámení opustí, pak vyvolává Vaši potřebu „stále něco dělat, přinášet a organizovat“. To Vám pomáhá ustát strach ze selhání, odmítnutí nebo z toho, že nemůžete vyhovět určitým očekáváním.

Jako by Vám chyběla láska k sobě samému. A tu zaměňujete za velikášství, výkon, akčnost. Z Vašeho dotazu je cítit i potlačovaný vztek. Stěžujete si, upadáte do sebelítosti, a tak se pasujete do pozice oběti.Je třeba se umět přijmout se všemi nedostatky.

Potíže patří k vývoji. Na tom je nejlepší pracovat postupně a s odborníkem – psychologem.

Rád bych Vám připomenul, že nikdy nebudeme dokonalí a ani nemusíme být. Při akceptaci této skutečnosti pomáhá humor, který je někdy tím nejlepším terapeutem.