I v posledním měsíci roku 2019 pokračovala moje spolupráce s novou seznamovací službou SET ME UP. Na jejich Facebook profilu se tentokrát objevily tyto tři příspěvky.

Set me up již brzy uvede tuto službu a pro ty, kteří se chtějí seznámit, vznikne další zajímavá možnost, jak najít vhodný protějšek.

1. Jak si nastavit cíle a novoroční předsevzetí tak, aby je bylo možné splnit?

Už samotné zaměření se na něco, uspořádání si myšlenek a vyjasnění si, proč je pro nás daný cíl důležitý, je velmi prospěšné pro naši psychiku. Je dobré si hned na začátku připustit, že když našeho cíle nedosáhneme na poprvé, tak to není žádná ostuda a nemělo by to v nás vyvolávat zklamání, které nahrává tomu, abychom se úplně vzdali.

Důležité je cíl, za kterým se rozhodneme jít, pečlivě vybírat tak, aby bylo možné a reálné ho splnit. Někdy může být cíl příliš náročný a obtížný. Pak je praktické rozdělit si postup do několika kroků. Zvládnout vše najednou není možné.

Je dobré rozlišovat mezi cílem a snem. Sen může být nereálný, je spíše fantazií. Jeho posláním je nás inspirovat a dovolit si snít. Mnohdy si na jeho základě vytváříme dílčí realistické cíle.

Cíl je dobré snažit se splnit a dodržet, přispívá to k našemu pocitu vnitřní síly a hodnoty. Sen je nejlepší pustit a nechat se překvapit tím, jaké možnosti a příležitosti nám život přinese.

2. Je pravdou, že když pomáháme druhým, tak vlastně děláme něco i pro sebe?

To, že děláme něco pro někoho, podporuje pocit, že máme něčeho dostatek a můžeme to rozdávat. Je vždy příjemné uvědomit si, že máme druhým co nabídnout.

Pomáhá nám to hlavně ve chvílích, kdy máme ze sebe špatný pocit, protože si myslíte, že jsme k ničemu a nikdo nás nepotřebuje, ztrácíme smysl života. Důležité není jenom mít ze sebe měli lepší pocit, ale i zjištění, že skutečně máme světu co nabídnout.

Když začneme druhým pomáhat, poznáme, že existuje spousta lidí, kteří si myslí, že jsme důležití a zajímaví. Pak pozvolna přestane i trávení času přemýšlením o sobě, svých chybách a nedostatcích.

Neznamená to, že pomáháním druhým vyřešíme všechny své problémy a vyhneme se práci na sobě. Získáme ale na sebe reálnější pohled, poznáme se v nových situacích. Objevíme v sobě pocit sounáležitosti, na který se často v dnešní době, zaměřené spíše na individuální úspěch, zapomíná a podceňuje se jeho síla a význam.

3. Tipy pro úspěšnou komunikaci při randění na začátku vztahu.

1. Komunikace musí být založena na respektu a vědomí, že oba máme za vznikající vztah odpovědnost.

2. Žádný partner nedokáže číst myšlenky. Vyjádřit se a vyslovovat své očekávání je cesta k tomu, jak se vyhnout pozdějšímu nedorozumění.

3. Nebát se prvních konfliktů. Jsou nepříjemné, ale přinášejí možnost vzájemně se pochopit a posunout dál.

4. Trénujte schopnost naslouchat a nechat druhého mluvit. Aktivně se snažte porozumět sdělení partnera – otázkami, věnováním prostoru a času. Mluvení není „záplava slov“ ale ochota upřímně sdělit své pocity a potřeby.

5. Při komunikaci je potřebné navzájem si projevovat city a poskytovat si podporu. To souvisí se schopností oceňovat druhého, i když úplně neodpovídá našemu ideálnímu protějšku. Setkání a komunikace by měla být možností vzájemného objevování se dvou osobností.