Během mojí únorové návštěvy Bratislavy jsem v časopise „Moja psychológia“ našel zajímavý článek – „Keď vám sebazdokonaľovanie ovládne život“, který napsala Katarína Karmažinová, a jehož myšlenky se mnou hodně rezonovaly.

Neustálý tlak na „sebezdokonalování a sebezlepšování“ působí, dle mého názoru, na mnohé spíše nátlakově a vyvolává výčitky, pocity nedostatečnosti a rezignaci. Zejména pro mladší generaci mi přijdou příspěvky v médiích jako Instagram, LinkedIn, Facebook, „business“ periodikách, motivačních seminářích atd. jako nemilostný bič, který je neustále mrská a odhání od vnitřního klidu, zdravého sebe ocenění, spokojenosti se sebou, k nejistotě, křeči, tlaku na sebe a perfekcionismu.

Autorka článku vyjádřila názor i na populární koučování, fenomén prokrastinace a podobně. Dovolím si citovat několik zajímavých vět – v původním znění: „Väčšina zmien v živote si vyžaduje čas a ich spracovanie, takže je lákavé nechať sa zviesť prísľubom, že to všetko obídete   a dostanete sa k tomu svätému grálu rýchlo a bezproblémovo. Tvorcovia týchto kníh často vyzdvihnú zlomok svojej cesty a sľubujú vám skratky. … Je ironické, že jedným z najväčších úskalí při nastúpení na misiu sebazdokonalenia je to, že môže vlastne zabrániť akejkoľvek skutočnej zmene – je totiž ľahké skrývať sa za rutinami a návykmi namiesto toho, aby ste sa pobili s tými naozaj závažnými problémami a s nimi súvisiacimi pocitmi. …. Pomyslite si na to takto: fakt, že sa chcete zlepšovať, samozrejme v sebe nesie predpoklad, že váš momentálny stav nie je dosť dobrý“.

Článek stojí za pročtení a zamyšlení se při utváření vlastního názoru na tuto problematiku. Autorka shrnuje na konci, co je mi obzvlášť blízké a sympatické, vzhledem ke směru, ve kterém jsem absolvoval psychoterapeutický výcvik: „Myslím, že to zvládnete aj podľa seba“. A někdy skutečně stačí k tomu jenom maličkost.