Na dotaz čtenářky v časopise MOJE PSYCHOLOGIE 3/2019 jsem odpovídal společně s Barborou Pospíšilovou – ředitelkou úseku likvidace škod z D.A.S. a terapeutkou a koučkou Lucií Mucalovou. Je vždy užitečné, když na dotaz odpovídá více odborníků. Já jsem se ve svém pohledu zaměřil, i když na omezeném prostoru, na strach, nátlak a odvahu.

Jsem vdaná, ale s manželem žijeme každý jinde a jinak. Já s dětmi v obecním bytě, manžel v bytě v osobním vlastnictví, který si pořídil. Musím obecní byt vrátit, když de facto jako stále ještě manžele máme „dva byty”? Manžel mě tím vyhrožuje, jak se nenechat zastrašit?

Miriam, 35 let

Dobrý den, strach bohužel patří k naší existenci, ale nabízí výzvu rozvinout odvahu, důvěru nebo moc. Aby Vás zastrašování neochromilo, přistupujte k vlastní ochraně aktivně. Vyhrožování by se dalo definovat jako psychický nátlak a v případě, že se výhrůžky budou stupňovat, obraťte se na profesionální pracoviště. Rozhodně nesdělujte manželovi, jaké kroky a co chcete podniknout. Bude pro Vás klíčové posilnit naději, že je situaci možné vyřešit. Najděte si spojence-odborníka, se kterým si připravíte plán, který je pro Vás srozumitelný, a umožní Vám řešit situaci. Jestli Vás začnou příliš ovládat emoce strachu nebo i hněvu při komunikaci s manželem, bude užitečné zpracovat je s psychologem.