Na dotaz čtenářky v časopise MOJE PSYCHOLOGIE 10/2018 jsem odpovídal společně s Jitkou Jetlebovou – konzultantkou a koučkou, DMC management consulting  a Vladimírem Tukou – zakladatelem centra koučinku NeuroLeadership. Myslím, že je užitečné, když na dotaz odpovídá více odborníků a nabídnou tak více pohledů a možností řešení.

Dotaz: Pracuji v jedné menší firmě, práce mě vždycky bavila a vždy jsem odváděla 100% výkon, často jsem zůstávala i přesčas a někdy přebírala úkoly ostatních. Posledních pár měsíců mě ale nic netěší, cítím se bez energie, v depresi, nemám chuť k jídlu a hodně jsem zhubla. Může se jednat o syndrom vyhoření? A co se dá proti němu dělat?       Anna, 41 let

Mgr. Boris Štepanovič: Vysoká výkonnost v práci může navodit zvýšený pocit vlastní hodnoty. Intenzivní aktivitu tělo nakonec nezvládne. Aktuálně je potřebné určit si hranice a věnovat čas setkávání se s přáteli, procházkám v přírodě, vyvážené životosprávě. Najít si čas probrat s nezávislým odborníkem pocity, spojeny s výkonem v práci i to, jak dokážete říkat ne a ustát situaci, kdy nevyhovíte požadavku. Společně se zamyslet, jak se intenzivně věnujete ostatním oblastem života – partnerství, rodina, záliby, známí, fyzická kondice, zdraví apod. Je možné, že Vám práce nahrazovala něco, co Vám chybí a schází. Doporučuji vyloučit možnost tělesných příčin návštěvou u praktického lékaře.