Dotaz: Jak se zachovat v případě, že přijdu partnerovi na nevěru a přesto nechceme vztah vzdát, ale také nechci nevěru tolerovat? Co je třeba respektovat?

Chápu to tak, že chcete najít rovnováhu mezi projevem nelibosti, nesouhlasu a zároveň ukázat touhu, odhodlání ve vztahu pokračovat.

Tady je důležitá jasná a pro obě strany srozumitelná výměna názorů, jakmile opadnou první emoce. Nepatří sem výčitky ani vyhrožování.

Není ani dobré záležitost nechat vyhnít nebo „uklidit pod koberec“ jako důkaz toho, že ve vztahu chceme pokračovat.

Základem je respekt při sdělování pocitů ze zranění, ke kterému došlo. Nevěru lze „přežít“ tak, že si plně uvědomíme vlastní pocity hněvu, smutku, zklamání, bezmoci, strachu. Je potřebné je pojmenovat a partnerovi sdělit pocity křivdy.

Ve vzájemné diskusi a ujasňování pak může dozrát upřímné rozhodnutí odpustit. To je obvykle nejtěžší fáze. Zranění, a s ním spojeny emoce jsou mnohdy tak silné, že místo odpuštění spíše dochází k trestání partnera nebo i sebe sama.

Proces zpracovávání emocí v této fázi může otevřít i jiné oblasti a může být tak intenzivní, že vyžaduje profesionální pomoc. Partner bude muset respektovat naší přecitlivělost a bude nutné, aby se vyjadřoval srozumitelně, nelhal, nemlžil.

2

Dotaz: V jakém případě je lepší nesnažit se s nevěrou vyrovnat a vztah rovnou zabalit? Nebo to vždycky stojí za pokus?

Když se nechci snažit a nemám zájem se se situací vyrovnat, a spíše ji neustále vytahuji bez toho, abych vyšel i se svojí kůži na trh, používám ji proti partnerovi, nedokážu a nechci své zranění zpracovávat, je lepší uznat, že situaci nezvládám. Takto doháním partnera vlastně k opakování nevěry. Pohodu a ocenění bude hledat mimo. Vztah vážně utrpí. V případě, že nedokážeme odpustit a přejít z pozice oběti do stavu, ve kterém chápeme, že sami utváříme svůj osud, je takřka nemožné dále budovat zdravý vztah.

V tomto bodu je někdy potřebné vyhledat pomoc, bez ohledu na to, jestli chceme pokračovat v konkrétním vztahu ale kvůli tomu, abychom se naučili podobné situace zvládat v budoucnosti.

 

Potřebujete odbornou pomoc?